Blog, News, Uncategorized

Kas vaesuses ollakse ise süüdi?

Kõigiga võib juhtuda ootamatusi

Aarete Laeka meeskonnale sattus hiljuti ette üks üsna huvitav artikkel teemal, mida vaesed teevad teisiti kui rikkad ja kas nende vaesus ongi sellest tingitud või on olukord vastupidine – vaeseid iseloomustavad teatud omadused ja eluviis, sest neil ei ole teist valikut. Aga lugege ise, kes vähegi inglise keelest aru saab.

Kokkuvõtlikult võiks vist öelda antud artikli põhjal, et vaesusesse sattunud inimesed teevad mida vaja, et ellu jääda ja samas pürgib neist enamik selle poole, et ühel hetkel taas ilma teiste abita hakkama saada. Ei ole nii, et kõik vaesed on lollid, laisad ja joodikud. Vaesusel on palju põhjusi, kuid see artikkel kummutab statistikale tuginedes, et vaesed joovad pigem vähem kui rikkad ja teevad ka tihtipeale rohkem tööd. 

Kuigi antud artikkel põhineb Ameerika statistikal, paistavad selle seisukohad üsna hästi ka Eestis toimuvaga klappivat. Meist igaüks võib kaotada ootamatult töö või inimese, kes on seni meie eest hoolt kandnud. Mõningad meist jäävad kodust ilma õnnetuse tagajärjel, teised põgenevad kurjuse ja vägivalla eest. Alles hakkame ju meiegi majanduslangusest taastuma ja see ei mõjutanud kaugeltki ainult vaeseid. Paljud ettevõtted läksid pankrotti ja seni heal järjel olnud perekondadel tuli õppida hoopis kitsamalt läbi ajama. Suur osa eesti mehi on läinud pere toitmiseks õnne otsima maade ja merede taha.

Mitte miski siin elus ei garanteeri, et meiega kunagi midagi sellist ei juhtu, sest me õppisime õigetes koolides ja headele hinnetele, tegime töö juures kõvasti ületunde ning olime toredad ja sõbralikud teiste vastu. Ühel hetkel võivadki meie ainsaks varanduseks olla meie lähedased ja kuigi nemad ongi need suurimad aarded siin elus, siis süüa on ikka vaja ja meie kliimas ei saa ka poolpaljalt ringi lipata. Samuti tahavad maksud maksmist, kui soovime, et katus oleks peakohal ja talvel toas soe oleks. Seega ei usu me, et kõik oma vaesuses ise süüdi on ja sellest ka üksi välja rabelema peaksid.

Meie meelest on õige aidata siis, kui selleks võimalust on. Aitamine ei tähenda kogu oma maise vara võõrale ära andmist. Vahel piisab ka julgustavast sõnast või ajast, mille pühendad teisele, hädasolijale sooja söögi või bussipiletiraha pakkumisest, kodus üleliigseks muutunud vanast külmkapist või jopest, millest oma lapsed on välja kasvanud. Anna see siis sellele inimesele, kel hetkel toda rohkem vaja on. Või paku inimesele natuke tööd – paljude eneseuhkus ei lubagi tasuta armuande vastu võtta. Sina ei jää ju sellepärast oluliselt vaesemaks, aga see tunne, et oled kedagi aidata saanud, on suurepärane. Proovige järele, kuidas on ise aidata. Me kõik oleme inimesed oma lugudega. Me kõik naerame ja valame samasuguseid soolaseid pisaraid vahel. Too kellegi näole uuesti naeratus ja hinge lootus, et läheb kergemaks!

MTÜ Aarete Laegas võtab vastu korralikke riideesemeid ja jalanõusid, samuti esmatarbekaupa ja kodutehnikat, mis toimetatakse konkreetse abipalunu vajadusi arvesse võttes esimesel võimalusel temani. Sina saad aidata!