Millega tegeleb Aarete Laegas?

MTÜ Aarete Laegas on heategevuslik organisatsioon, mille kaudu aidatakse inimesi riiete ja teiste hädavajalike asjade hankimisel. Me ei taotle kasumit, vaid soovime olla toeks neile, kellel on tõesti abi vaja – olgu siis põhjuseks mõne õnnetuse läbi kodu või vajalike esemete kaotamine ja vajadus ootamatult otsast alustada või majanduslikud raskused, mille tõttu ei ole endal hästi võimalik kõike soovitut poest osta. Samuti pakume head võimalust keskkonnast hoolivatele inimestele oma asjad teisele ringile saata teadmisega, et vähendame raiskamist ja ühele ebavajalik saab osaks teisele, kellele see just hädavajalikuks osutus.
Aarete Laegas peab sorteerimiskeskust, kust käivad läbi meile annetatud esemed ja komplekteeritakse ka abipakid. Lisaks on seal juures Aarete Laeka heategevuspood, kust on võimalik osta riideid, jalanõusid, aksessuaare ja üht-teist veel tavapoest tunduvalt soodsamalt, toetades nii ühtlasi Aarete Laeka tegevust. See on meie viis katta hädavajalikke kulusid, et saaksime üldse tegutseda ning abi jõuaks võimalikult kiiresti õigete inimesteni.

Kus asub Aarete Laeka sorteerimiskeskus?

Asume Tallinnas, Põhja-Tallinna linnaosas. Meie sorteerimiskeskuse ja heategevuspoe aadress on Madala 3.

Millal on Aarete Laegas avatud?

Oleme avatud esmaspäevast reedeni kell 10:00-18:00, laupäeval kell 10:00-16:00, pühapäeval suletud.

Mida võib Aarete Laekasse tuua?

Võtame vastu heas korras riideid, voodipesu, käterätikuid, jalanõusid, sööginõusid, aksessuaare jms. Me oleme aeg-ajalt võtnud vastu ka väiksemaid mööbliesemeid ja tehnikat, kuid ruumipuudusel ei saa me seda kuigi palju teha. Kui teil on siiski soov anda ära mõni suurem ese, võite ikka meie poole pöörduda ja proovime läbi sobiva lahenduse teie asja kohe õigesse kodusse saada.
Samuti võib pakkuda meile asjade transportimiseks pappkaste.

Mida Aarete Laekasse mitte tuua?

Palun ärge tooge prügi. Kui asjad on ikka väga kulunud või pöördumatult määrdunud, siis me oleme sunnitud need ära viskama. Pigem aga võiksite seda ise teha. Abi küsida ei ole lihtne ja kui keegi on meie poole abipalvega pöördunud, siis me ei taha teda solvata prügi heategevuse nime all pakkudes. Loodame, et mõistate. Nii et palun vaadake asjad enne äratoomist kriitilise pilguga üle. Kostüümipeo sortiment on üks asi, kuid lausa kummalisi esemeid aastakümnetetagusest ajast ning üksikuid jalanõusid ei ole meil kusagile panna.

Kas Aarete Laekasse asjade toomiseks tuleb aeg kokku leppida?

Ei tule. Asju võib meile tuua heategevuspoe ja sorteerimiskeskuse lahtiolekuaegadel ning sellest ette teatama ei pea. Meile meeldib, et peaaegu iga päev astub sisse häid inimesi suurte kotitäite korralike asjadega.

Mis saab edasi asjadest, mille toon Aarete Laekasse?

Kõigepealt sorteerime läbi kogu sisse tulnud kauba, prakeerime kasutuskõlbmatud esemed ning paigutame korralikud asjad ümber vastavalt kategooriatele. Osa asjadest võib sattuda heategevuspoe lettidele, kuid see ei pruugi kohe müügiks minna, sest heategevuspoe lettidelt pannakse kokku kiiremaid abipakke ning nimekirjade alusel käivad ka osad abivajajad endale sealt tasuta asju võtmas. Nii on kindel, et abivajaja saab õiged asjad õiges suuruses. Kui keegi sooritab heategevuspoest ostu ja saab odavalt mõne uue eseme omanikuks, siis selle eest teenitud raha kasutatakse sorteerimiskeskuse ülal pidamiseks ning abipakkide transpordikuludeks. Suurem enamus kaubast aga rändab varem või hiljem mõnes abipakis kellegi koju, kus sellest on rõõmu uutele inimestele, kellel ei oleks olnud võimalik samasugust eset oma jõududega hankida. Heategevuspoodi ja otseselt abipakkidesse jõudvate asjade protsentuaalne suhe jääb umbes 20:80 juurde.

Kas ma saan komisjonitasu Aarete Laekasse toodud esemete pealt?

Ei, me ei teeni ise Aarete Laeka tegevuselt kasumit ega maksa ka asjade eelmistele omanikele. Asjade äratoomine on vabatahtlik tegevus ning need inimesed saavad rahulolu teadmisest, et neile ebavajalikuks muutunud täiesti korralikud asjad ei lõpeta prügikastis, vaid on abiks mõnele hädasolijale. Samuti on nad vähendanud sedasi raiskamist, tehes keskkonnale suure teene.

Kas ma saan ise valida, mida minu asjadega tehakse?

Üldjuhul me selliseid eritingimusi ei võimalda, kuna nagunii lähevad kõik meieni jõudnud asjad heategevuseks või selle toetuseks. Lisaks oleks meil väga raske jälgida, et just mõni konkreetne ese läheks kindlasti abipakki või kindlale inimesele. Erandkorras oleme küsinud oma sõpradelt abi mõne konkreetse paki koostamisel, sest meil on näiteks oma ressurssidest puudu jäänud ja siis on inimesed saanud meile tuua asju konkreetse projekti tarbeks.

Keda aitab Aarete Laegas?

Aarete Laeka poole võib pöörduda igaüks, kes tunneb, et tal on abi vaja. MTÜ Aarete Laegas sihtrühmaks on tulekahjuohvrid, suurpered, üksikvanemad, puuetega inimesed, turva- ja hooldekodude elanikud ja teised elu raskustega võitlevad inimesed. Sihtrühmas on abivajajaid olnud erinevast rahvusest ja igas vanuses, beebidest kuni eakate inimesteni välja. Samuti oleme koostööd teinud ja toetanud vajalike asjadega ka erinevaid loomadevarjupaikasid.
MTÜ Aarete Laegas on kunagi saatnud mõned abipakid ka väljapoole riigipiiri (näiteks Ukraina abivajajatele), kuid igapäevaselt keskendume siiski Eestis elavatele inimestele.

Me tahame olla abiks erinevatele majanduslikesse raskustesse sattunud inimestele, kellel muidu tuleks ehk valida toidu ja kehakatete vahel. Kui me saame natukenegi kellegi elu kergendada, on see vaid suur rõõm. Ühendust võtma on oodatud ka need inimesed, kes ise võib-olla ei vajagi abi, kuid teavad kedagi, kes on hädas. Hea meelega teeme koostööd ka sotsiaaltöötajate ja -organisatsioonidega.

Kuidas meiega ühendust saada?

Alati võib helistada Aarete Laeka infotelefonile 51 001 85, saata meile e-maile aadressil info@aaretelaegas.ee või kirjutada Aarete Laeka esindajatele meie Facebook’i lehel www.facebook.com/aaretelaegas.

Kuidas otsustate, keda aidata?

Kui soovite abi, siis palume teil rääkida meile ära oma loo – miks te täpselt abi vajate ja millest puudust tunnete. Me teame, et abi küsimine nõuab palju julgust ja meil on hea meel, kui keegi meid oma usaldusega premeerib. Me ei avalikusta seda infot, kuid see võimaldab meil säilitada mõningast kontrolli, et abi läheb tõesti sinna, kus seda vajatakse ja mitte inimestele, kes süüdimatult heategevuslikke organisatsioone oma hüvanguks ära kasutada proovivad. Palun olge võimalikult detailsed – nii säästate kõigi aega ja abi jõuab rutem.

Kui kiiresti abipakid kohale jõuavad?

Anname endast parima, et abi jõuaks võimalikult kiiresti. Prioritiseerime õnnetusjuhtumitega seotud abipalveid ja näiteks tulekahjuohver peaks abi saama hiljemalt 48 tunni jooksul. Mitte nii kiireloomuliste juhtumite puhul püüame aidata ühe nädala jooksul, kuid kui tekib tõrkeid näiteks vajalike esemete komplekteerimisega, siis võib minna natukene kauem. Aarete Laegas on veel üsna noor organisatsioon, kuid usume, et kui oleme end rohkem sisse töötanud, jõuab abi aina kiiremini. Samuti mida täpsemini kirjeldate oma soove, seda kiiremini saame need täita.

Mida müüakse Aarete Laeka heategevuspoes?

Aarete Laeka heategevuspoes müüakse eelkõige riideid ja jalanõusid kogu perele. Lisaks on seal aksessuaare, raamatuid, mänguasju ja veel mitmesuguseid aardeid. Usume, et sealt leiab igaüks midagi meelepärast. Üritame ka kaupa võimalikult tihti vahetada, et pakkuda oma sõpradele rohkem valikuvõimalusi. Kui teil on aga mõni erisoov ja hetkel heategevuspoest sellist asja ei leia, võib julgelt sellest müüjatele teada anda ja ehk leiame just selle oma varudest!?

Millised on Aarete Laeka heategevuspoe hinnad?

Me hoiame oma hinnataseme võimalikult madalal, et mitte kellelgi ei jääks vajalik ostmata raha pärast. Pealegi on meie põhitegevus ju tasuta abipakkide koostamine. Hinnad algavad ca viiest sendist ja harva on mõni ese kallim kümnest eurost. See on hea võimalus oma garderoobi rahakoti- ja keskkonnasõbralikult täiendada. Usume, et meie poest on abi väga paljudele inimestele ja see on ühtlasi võimalus toetada heategevust.

Mis eristab Aarete Laegast tavalisest kaltsukast?

Meie hinnad on odavad isegi teiste kasutatud riiete poodidega võrreldes ja samas võib sealt leida ka tuttuusi asju. See ei ole meie jaoks äri – heategevuspoe põhieesmärk on aidata katta MTÜ tegevuskulusid ja seeläbi olla toeks võimalikult paljudele hädasolijatele.
Heategevuspoel on mitu rolli. See on:
– sümboolsete hindadega pood väiksema sissetulekuga inimestele (neilegi, kes ei taha/julge abi küsida ja saavad mõneeuroseid oste endale lubada)
– koht, kust osad abivajajad käivad endale ise vajalikke asju valimas (eelneval kokkuleppel ja nimekirja alusel; koostöös sotsiaaltöötajate või teiste organisatsioonidega). Nii saavad nad kindlasti õiges suuruses ja õiged asjad kohe kätte.
– koht, kus komplekteeritakse abipakke (lettidelt riideid-jalanõusid võttes saab kiiremini pakid kokku; vajadusel tuuakse kaupa laost juurde). Seega kõik poeletis olev kaup ei lähe kindlasti müügiks vaid otse abivajajatele.
– koht, kus teenindaja võtab vastu ka asju, mida inimesed heategevuseks toovad (edasi lähevad need sorteerimisse-lattu,abipakkidesse).

Mis eristab Aarete Laegast paljudest teistest heategevusega tegelevatest ettevõtetest/organisatsioonidest?

Meie personaalne lähenemine. Heategevus ei ole meie tavategevuse kõrvalliin. Me ei vabane heategevuse sildi all poejääkidest. Meie jaoks on hoopis pood kõrvaline tegevus ja põhienergia lähebki just inimeste aitamisele. Me ei saada sotsiaalsetele organisatsioonidele suvalisi jääke, vaid komplekteerime igale abivajajale personaalse paki, mis koosneb tema suuruses vajalikest esemetest. Nii on saajal sellest tõesti kasu ning ka raiskamist tunduvalt vähem.

Kas tegutsete ainult Tallinnas?

Aarete Laeka pesa asub küll Tallinnas, kuid tahame olla abiks võimalikult paljudele inimestele üle Eesti. Seega kui te ka elate mõnes teises Eestimaa otsas ja vajate abi või tahate meile midagi ära anda, võtke julgelt ühendust ja leiame sobiva võimaluse.

Kuidas ma saaksin kaasa aidata?

Oleme loomas Üle-Eestilist riideabivõrgustikku. Sellesse projekti on kaasatud sotsiaalministeerium ning paljud sotsiaaltöötajad. Sellegipoolest on Eestis väga palju vaesust ning abi lihtsalt ei jõua alati sinna, kuhu vaja. Kui aga sina ka hoiad silmad-kõrvad lahti ning aitad infot meie kohta levitada, siis juba sellest ongi suur abi. Lisaks on vabatahtlikud oodatud appi meie sorteerimiskeskusesse. Ka abipakkide transpordi osas on meil hea meel, kui mõni sõber vahel õla alla paneb. Kui sõidad nagunii tihti Tallinna vahet, siis äkki oled nõus meid vahel aitama asjade transpordiga ning saad seeläbi mõne inimese ellu rõõmu tuua ja seda ise tema silmadest lugeda?