Blog

Pagulaselu võlud ja valud

Pilt oma kallimast või südamelähedane talisman võivad olla pagulaste jaoks ainukesed asjad, mis neid kodu või lähedastega ühendavad. Päevasel ajal annab päikesevalgus lootust, et olukord võib ühel päeval paraneda ning ajutise telgi vahetab välja päris nelja seinaga maja, mis pole pelgalt hoone, vaid millest õhkab kodutunnet. Kuid mis saab ööpimeduses? Siis tuleb sügavalt sisimast üles leida oma sisemine tahtejõud ning lihtsalt uskuda – ühel päeval saab veel kõik korda.

Kas mäletate, et eelmisel aastal saatsime heade inimeste abiga Aarete Laeka poolt Süüria põgenikelaagrisse abipakke? Kuna teema on meile lähedane, käisime Kadriga laupäeval Vabaduse väljakul toimunud Maailmapäeval uudistamas, missugustes tingimustes pagulased tegelikult elavad.

ÜRO hinnangul oli 2010. aastal maailmas 14 miljonit põgenikku, mis on suurim arv viimase 15 aasta jooksul. 14 miljonit! Tõsised probleemid kimbutavad paljusid, kes on pidanud oma kodu jätma ning pelgupaika välismaalt otsima.
 Maailma Päev_pagulaselu 
Selline näeb välja ühe pagulaspere „elamu“, mille põrandapind on 16 m² ning mis on mõeldud viiele inimesele. Selliseid telke kasutatakse Jordaanias, Iraagis, Türgis, Süürias, Liibanonis, Lõuna-Sudaanis, Etioopias, Keenias, Malil, Kesk-Aafrika Vabariigis, Ugandas, Kamerunis, Tšaadis, Filipiinidel, Myanmaril, Jeemenis, Pakistanis ja Afganistanis. Telgid on kohandatud ajutiseks varjupaigaks, mis tähendab, et neil puudub soojendus ning vihmasele ilmalegi ei pruugi nad vastu pidada. Ometi elavad paguluses olevad inimesed kileseinte vahel kuid. 

Maailmapäev

Et abistajad teaksid, missugune on pagulaste arv ning kui palju tuleb toitu varuda, registreeritakse põgenikud ning märgistatakse nad käepaeltega. Samuti annab selline süsteem lootust, et kaduma läinud pereliikmed leiavad taas üksteist. Abistajate andmetel on olnud mitmeid juhuseid, kus näiteks sama perekonnanimega õed-vennad on süsteemi abiga taas kokku saanud. Lähedaste tugi ja olemasolu ongi nende sõnul pagulaslaagris kõige olulisem, sest üksinda on kõigele emotsionaalselt keeruline sealsetes oludes vastu pidada.

Maailma Päev

Käepaelad saadud, nimed  ja andmed kirjas ning profiilipildid tehtud, võivad pagulased oma elu ajutises kodus sisse seada. Pildil on Kadil ja Kadril pagulaseluks vajalikud toimingud tehtud. 

Kadi Hainas